A Harfi Ansiklopedi Kimdir Nedir?

AİAS

Truva savaşının Yunanlı kahramanlarından birinin adı. Lokris’lilerin kralı Oileos’un oğludur. Homeros onu mağrur, ok ve kargı atmakta usta, koşuda rakipsiz olarak gösterir. Truva alınınca, Athena tapınağına girdi, rahibe Kassandra’ya tecavüz etti, sonra da onu kaçırdı. Fırtınaya yakalanınca bir kaya üzerine sığındı, oradan tanrılara meydan okumağa devam etti. Buna öfkelenen Poseidon, üç dişli yabası ile kayaya vurdu ve Aias sulara gömüldü.

AİAS

Salamis kralı Telamon’un oğlu. On iki gemilik bit filonun başındaydı. Bir kura sonucunda, bütün bir gün Hektor ile teke tek savaştı. Akhilleus’un ölümünden sonra kahramanın silahlarını almak için Odysseus ile tartışmaya girdi, onun gösterişli hitabeti yüzünden davayı kaybetti, sinirlendi, kendini öldürdü.

AİAS

Truvalılar denilen guruba bağlı, 1 404 numaralı küçük gezegen.

AİAS

Sophokles’in trajedisi (M.Ö. 450’ye doğr.). Olay Truva’da geçer. Aias, kendisine Akhilleus’un silahlarını vermek istemeyen Yunan reislerini öldürüyorum sanarak ordugahın hayvan sürülerini kılıçtan geçirir.

Aklını başına toplayınca, şerefini kaybettiğine hükmederek kendini öldürür. Odysseus, Agamemnon’dan, kahramana cenaze töreni yapılması için izin alır. Aias’ın hayata veda edişi trajedinin çok ünlü bir parçasıdır.

Yorum Ekle

Click here to post a comment