A Harfi Ansiklopedi Nedir?

AKİK

(Sicilya’da, yakınında bu taşın bulunduğu nehrin adından). İç içe çeşitli renk halkalarıyla bölünen kalseduan kuars cinsinden kıymetli taş.

Akik taklidi damarlı bir cam. XIX. yy. da Baccarat tarafından imal edilen, kuars görünüşlü, şeffaf olmayan beyaz bir cama da bu ad verilir.

Akik silindir, perdah makinesinde billûra tercih edilen ve vidala, glase gibi derilerin parlatılmasında kullanılan kıymetlice bir taş.

Akikleşmiş, zamanla akik gibi düz ve parlak bir yüzey haline gelmiş yağlıboya resim için kullanılır.

Akik’in birkaç türü vardır: Elma yeşili (krizopraz), kiraz kırmızısı (kornalin), gök mavisi (safirin), kızıl turuncu (sarduan), mavimsi süt beyazı (kalseduan), koyu yeşil (helyotrop). Kesitlerinde görülen iç içe veya dalgalı şeritlerin durumu, bu türleri birbirinden ayırmaya yarar. Şerit sayısı az ve kesin şekilde ayrılmış ise mühresenk (oniks) adını alır, dallı budaklı, gözlü veya noktalı da olur. Doğu akiği, batı (veya Almanya) akiğinden daha makbuldür. Çok sert ve kısmen saydam bir taş olan akik, eski Mısırlılar (skarabe denilen mistik böcekler yapımında), İbraniler (büyük hahamların tören elbiselerinde süs olarak), Yunanlılar ve Romalılar (kame denilen üzerine resim işlenmiş akik şeklinde) tarafından kullanılırdı. Batlamyus’ların kupası, büyük kame (Sainte-Chapelle kame’si), [Bibliotheque Nationale] Eski çağ akiklerin en güzel örnekleridir. 14-17 yüzyıllar arasında Fransa’da akikten kâse, kupa, çekmece, yazı takımı ve tuzluklar yapılırdı. 14. Louis akiği çok sevmiş, iğnelikler, gondollar, tablolar, eldivenlikler, bardaklar, kulplu şişeler, hatta lekenler yaptırmıştı. Akik, ev eşyası üzerine kakma yapmak için de kullanıldı. Kara kehribara bazen kera akik adı verildiği gibi, volkan camına da (obsidiyen) İzlanda akiği adı verilmiştir.

Yorum Ekle

Click here to post a comment