A Harfi Ansiklopedi Nedir?

AKROMEGALİ

Eller, ayaklar ve başın doğuştan sonra irileşmesi ile beliren bir tür hastalıktır.

İlk defa Pierre Marie tarafından, özellikle morfoloji alanında ortaya çıkan bir sendrom olarak tanı edilen akromegali, hipofiz guddesinin eosinofil hücreli bir adenomundan ileri gelir. Fizyopatoloji bakımından asıl sebep, büyüme tamamlandıktan sonra, antehipofiz’in sematotrop hormonunun aşırı salgısıdır. Aynı sebep ve aynı mekanizma, büyüme tamamlanmadan önce harekete geçerse irileşme hastalığına (Jigantizm), olgunluk çağında da sürerse akromegalo-ilgantizm’e yol açar.

Bozukluklar bütün dokuları etkiler. Klinik bakımdan en belirlileri şekil değişmeleridir.

Yüz uzar, öne doğru fırlar, kemik çıkıntıları, elmacık kemikleri, kaşların üzerindeki alın kemiği ve dil irileşir. Sırt kamburlaşır, göbek öne doğru fırlar, bağırların hacmi büyür. Deri kalınlaşır, salgısı artar, eller ve ayaklar uzar, irileşir.

Radyoloji bakımından, kemik bozukluklarıyla beraber sinüslerin de, özellikle alın sinüsünün genişlediği görülür. Hipofizin bulunduğu Türk eyeri de genişlemiştir. Bu genişleme, optik sinirlerin kiasmasına baskı yaparak körlüğe sebep olabilir. Aslında kendisi selim olmakla beraber, hipofizin eosinofil adenom’u, hormonlar üzerindeki genel etkileri ve gözleri tehdit etmesi bakımından tehlikelidir. Gözlerde herhangi bir bozukluk yoksa radyoterapiye, varsa ameliyata başvurulur ve her iki halde de hastalığın gelişmesi önlenebilir.

Yorum Ekle

Click here to post a comment