A Harfi Ansiklopedi NERESİDİR

AKÇAY

(Eski adı Harpasos), Ege bölgesinde, Büyük Menderes ırmağının önemli kollarından biridir. Menteşe yöresinde Gölgelidağ’ın batı yamaçlarından inen kolların birleşmesiyle meydana gelir. Önce tepelik orman alanları arasında batıya, sonra kuzeybatıya doğru akar. Kemer barajının arkasında derin ve uzun bir göl meydana getirdikten sonra, Bozdoğan ovasından geçip Nazilli karşısındaki ovaya girerek Büyük Menderes’e soldan katılır. 135 km.

AKÇAY

Anadolu’da çeşitli yerlerin adıdır:

1. Akçay, Akdeniz bölgesinde, Antalya İlinin Elmalı ilçesinde bulunan, 11 köy, 6 600 nüfusu olan bir Bucaktır. Bucak merkezi (1 251 nüf.), Elmalı ovasının güneybatısında, Elmalı’ya 25 km. uzaklıktadır. Tahıl, baklagil üretimi, keçi yetiştiriciliği başlıca geçim kaynaklarıdır.

2. Akçay, Ege denizi kıyısında, Edremit körfezi bitiminde bir yerleşme noktasıdır. Edremit’in 8 km. batısında ve Çanakkale yolu üzerinde bulunan Akçay, son yıllara kadar Edremit’in iskelesi iken şimdi bu iskeleden sadece demir cevheri ihraç edilmektedir. Önemli bir plaj yeri halini almış, turizm yönünden gelişmeğe başlamıştır.

3. Ayrıca iki nehir kolu ile, Antalya, Edremit, Ünye vd. yerlerde birçok köyün adıdır.

Yorum Ekle

Click here to post a comment