A Harfi Ansiklopedi Kimdir Meslekler Sporcu

Adem Kılıçcı

5 Mart 1986 tarihinde Ağrı’da dünyaya gelen Adem KIlıçcı, Baba tarafından Kafkas göçmeni, anne tarafından Erzumludur. 2 kız 2 de erkek kardeşi var. Çocukluk yaşlarından itibaren boksla ilgilenmeye başlayan ve bu spora merak salan Kılıçcı, Liseyi memleketi Ağrı’da okudu. Lisans eğitimini Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde tamamladı. 21 yaşında İstanbul’ yerleşen ve bir süre beden eğitimi öğretmenliği yapan ve sonrasında Fenerbahçe Boks Şubesi’nde profesyonel boksörlüğe başlayan Adem Kılıçcı, Antalya’da düzenlenen 2004 Dünya Boks Şampiyonası’nda gümüş madalya aldı. ev sahipliğini Şikago’nun  yaptığı 2007 Dünya Amatör Boks Şampiyonası’nda bronz madalya elde etti. 2008 yılında yapılan Yaz Olimpiyatlarında 69 kiloda mücadele ettiği İngiliz rakibi Billy Joe Sanders’e 14-3 skor ile yenildi ve Olimpiyatlara da veda etti.

İtalya’nın Pascara kentinde, 2009 yılında gerçekleştirilmiş olan Akdeniz Oyunları’na da katılan Adem Kılıçcı, yarışmalardaki üstün performansı sayesinde Akdeniz Oyunları’ndan gümüş madalya alarak ayrıldı.

2011 yılında Ankara’da gerçekleştirilen Büyükler Avrupa Şampiyonası’na da katıldı ve burada da gümüş madalya kazandı.

 2014-2015 döneminde Dünya Boks Federasyonu tarafından düzenlenen APB Profesyonel Boks Ligi dünya şampiyonu oldu. Rio’da düzenlenecek olan olimpiyatlar için de katılma hakkı kazanan Adem Kılıçcı, kanında yasaklı madde tespit edildiği için Rio’da düzenlenecek olan yarışmalara katılamadı.

21 Ocak 2017 yılında yayınlanmaya başlayan Survivor 2017’in kadrosunda yer alarak ünlüler takımında yarışan Adem Kılıçcı yarışmada büyük finale kadar yükselmiş ancak ikinci olmuştur. All Star konseptiyle düzenlenen Survivor 2018’in kadrosuna da dahil olan Kılıçcı şampiyon olmuştur.

2022 yılında tekrar düzenlenen Survıvor All Star yarışmasına katılmıştır.Halen yarışmada olan ve performansı ile herkesin beğenisini toplayan Adem Kılıççı,rakipleriyle girdiği yarışmalarda ne kadar zorlu bir yarışmacı olduğunu herkese göstermiştir.

 Adem Kılıçcı, İstanbul’da Maltepe ve Dragos’ta iki şubesi olmak üzere Sportial adlı spor salonu işletmeciliği yapıyor.

Yorum Ekle

Click here to post a comment