A Harfi Ansiklopedi Kimdir Tiyatro

Adile Naşit

1930 yılında İstanbul’da doğan Adile Naşit ya da gerçek adıyla Adela Özcan, anne tarafından Ermeni, baba tarafından Rum’dur. Sanatçı bir aileden gelen Adile Naşit’in dedesi Kemanî Yorgo Efendi, anneannesi meşhur kantocu Küçük Verjin, abisi Selam Naşit ise tiyatrocudur. İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girmek için öğrenimini yarıda bırakan Adile Naşit, 1944 yılında girdiği çocuk tiyatosunda ilk rolünü 1948 yılında Lüküs Hayat’ta almıştır. Adile Naşit gençliği boyunca tiyatroyla uğraşmış, 1961 yılında o zamanki eşi Ziya Keskiner ve abisi Selim Naşit ile Naşit Tiyatrosunu kurmuş, tiyatro dağıldıktan sonra da Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü Tiyatrosu’nda çalışmıştır.

1970’li yıllarda Tarık Akan, Münir Özkul, Kemal Sunal, Kartal Tibet, Ertem Eğilmez gibi isimlerle çalışmaya başladıktan sonra sinemada adını duyurmuştur. Özellikle 1974 ve 1975 yıllarında arka arkaya oynadığı Salak Milyoner, Mavi Boncuk, Ah Nerede, Şaşkın Damat, Hanzo, Delisin, Bizim Aile ve hemen ardından gelen Hababam Sınıfı’ndaki Hafize Ana rolüyle akıllara kazınmıştır.

1976 yılında ‘İşte Hayat’ filmindeki rolüyle Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

Oynadığı anne rollerinin insanlarda yarattığı etki sebebiyle 1981 yılında TRT’de Uykudan Önce adlı bir program yapmış ve çocuklara masallar anlatarak Adile Teyze olarak bilinmeye başlamıştır. 1983 yılında da Adile Teyze isimli bir filmde rol almıştır.

11 Aralık 1987’de ise yakalandığı bağırsak kanseri nedeniyle aramızdan ayrılmıştır.

Yorum Ekle

Click here to post a comment