Gazeteci Kimdir P Harfi Siyasetçi

Panayot ABACI

ABACI (Panayot). Türk viyolacı. Yayımcı ve çevirmen (İstanbul 1924). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü, İstanbul Belediye Konservatuvarı Keman Bölümünü Bitirdi.

İstanbul Şehir Orkestrası’nda ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda viyola grup şefliği yaptı. 1954-62 arasında Piros adlı Rumca
Edebiyat dergisini 1964 ‘ten başlayarak Orkestra adlı müzik dergisini çıkardı.
1966’da Faruk Erengül ile birlikte İstanbul Filarmoni Konser Bürosu’nu kurdu. Türkçeden Yunancaya, Yunancadan Türkçeye çeviriler yaptı.

Müzisyen, gazeteci, yayıncı, siyasetçi Abacı Panayot (D. 23 Aralık 1922, Galata / İstanbul – Ö. 27 Temmuz 2015, İstanbul). Çocukluğu ve gençliği, doğduğu Galata Kuledibi’nde, şimdiki Serdar-ı Ekrem sokağın bir alt paralelindeki Kölemen Çıkmazı’nda geçti. Rumca edebiyat dergisi Pirsos’u (1954-1963) çıkarırken  tanıştığı, bu dergiye çeviriler yapan öğretmen Sultana ile o evde evlendi. 66 sayı çıkardığı Pirsos’u, İstanbul’da okuyacak Rum kalmadığı için, kapatmak zorunda kalan Panayot; bir kütüphane dolusu çeviri yaptı. 50’den fazla sanat eseri, roman, tiyatro oyununu; kâh Yunanca’dan Türkçe’ye, kah Türkçe’den Yunanca’ya çevirdi

Zoğrafyon Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünde okurken, Şehir Orkestrası’nda çalmaya başladı. 1944 yılında kurulan Belediye Konservatuarı “Yaylı Çalgılar Topluluğu”nun, ilk kemancısı oldu. Edebiyat Fakültesi’ni bitirdiği 1945 yılında, Belediye Konservatuarı’nda yeniden öğrenime başladı. Şehir Orkestrası’nın kurucu müzisyenleri arasında yer aldı. 1946’da kurulan İstanbul Filarmoni derneğinin, ilk üyelerindendi.

1964 yılında çevrilen “Gel Buluşalım” filminin yapımcısı idi. Neriman Köksal, Ulvi Uraz, Kenan Pars gibi dönemin ünlü yıldızlarının rol aldığı filmin; yönetmeni Atilla Tokatlı, sponsoru da Golden Çikolatalarının sahibi Savas Mölopulos’tu.

1969’da, Devlet Operası’na girdi. Orada, viyola grup şefi oldu. 1981’de, Devlet Operası’ndan emekli oldu. Birçok müzik festivalini organize etti. İstanbul Filarmoni derneğinin yöneticiliği sırasında, çok sayıda ünlü müzisyeni Türkiye’ye getirdi. Yaşar Kemal’i, Aziz Nesin’i, Orhan Pamuk’u Yunancaya çevirdi.

1951 yılındaki Türkiye Komünist Partisi tevkifatı sırasında partinin arşivine de el konmuştu. Ancak, partinin yakalanmayan üyelerinden tütün işçisi Yordan; bazı belgelerle birlikte, ressam Nuri İyem’in yaptığı (parti lideri Şefik Hüsnü’yü ve bazı üyeleri resmeden)  tabloları da Yunanistan’a kaçırmış ve Yunan Komünist Partisi’ne teslim etmişti. Panayot, yıllar sonra Yunanistan’a gittiğinde; Yunan Komünist Partisi deposuna girmiş ve kendi tablosunu bulup almıştı.

Bütün akrabaları, arkadaşları, çağdaşları Atina’ya gittiği halde, kendisinin hala İstanbul’dan niçin vazgeçmediğini gazeteci yazar Oral Çalışlar’a şöyle açıklamıştı: “10 günden fazla İstanbul’dan ayrı kalamıyorum. Nedenini bilmiyorum, İki çocuğum var onlar Atina’ya gitmediler. Oğlum Aris Atina’da okudu Türkiye’ye döndü. Gazetecilik yapıyor. Kızım Ersi, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde profesör. İki torunum var, onları da has bir İstanbullu olarak yetiştiriyoruz.”

Türkiye komünistlerinin öcülerinden olan Panayot Abacı’nın babasının babası, yani dedesi Panayot komünistti. Mübadelede (1923) Atina’ya gitmişti. 7 çocuğu vardı. Beşi erkek, ikisi kız. İkinci Dünya savaşında, Yunanistan Almanlar tarafından işgal edilince; dede Panayot, Yunan Komünist Partisi saflarına, partizan olarak katılmış, direniş sırasında yakalanmış ve kurşuna dizilmişti.

Panayot Abacı 27 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul’da yaşamını yitirdi. 29 Temmuz 2015 günü Arnavutköy Rum Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen dini törenin ardından İstanbul’da, Arnavutköy Mezarlığında toprağa verildi.

Panayot, dik başlı, eleştirel duruşlu, etkili bir kültür adamı ve komünistti. Onu, uzun yıllar önce, Cumhuriyet gazetesinde şöyle tanımlamışım: “Gerçek bir İstanbullu. Bir İstanbul efendisi. Sözünü kimseden sakınmayan, dünya malına metelik vermeyen, başarılı bir müzisyen, yayıncı, yazar, çevirmen ve yönetici.”

Aris sabah telefon etti. “Babayı kaybettik” dedi. Yüreğimden vuruldum. Panayot Abacı ölmüştü. Bir köklü tarih sona ermişti. Rumca’nın, Türkçe’nin ustası, büyük bir kültür insanı çok sevdiği İstanbul’a veda etmişti.

 Türkiye’nin ara vermeden yayınını sürdüren, en eski aylık klasik müzik dergisi Orkestra’yı tam 53 yıldır çıkarıyordu. Son aylardaki hastalığı nedeniyle, dergi son birkaç ay çıkamamıştı. Kızı Profesör Dr. Ersi Kadıoğlu ve oğlu Aris; “bu geleneği sürdürebilir miyiz” diye kara kara düşünüyorlar.” (Oral Çalışlar)

ESERLERİ:

  • ROMAN: Tuğla Ocağındaki Yaşamım (2006)

    KAYNAK: Oral Çalışlar / Panayot Abacı… (radikal.com.tr, 28.7.2015), Panayot Abacı vefat etti (hurriyet.com.tr, 28.7.2015), Deniz Kavukçuoğlu / Panayot Abacı’yı yitirdik (29 Temmuz 2015).

Yorum Ekle

Click here to post a comment