Aktör Ansiklopedi C-Ç Harfi Doktor Kimdir Meslekler Oyuncu

Cüneyt Arkın

8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in Karaçay köyünde dünyaya gözlerini açtı. Asıl adı Fahrettin Cüreklibatur olan  Cüneyt Arkın’ın babası Türk Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur’dur.

 Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde gördükten sonra 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan Güler Mocan ile yaptı. Arkın çiftinin 1966 yılında kızları Filiz doğdu. 1968 yılında boşandıktan bir yıl sonra Betül (Işıl) Cüreklibatur ile evlenen Cüneyt Arkın’ın, bu evlilikten de Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu vardır.

1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Cüneyt Arkın’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra Halit Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. Bu dönemde İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirerek altından imzasını attı.

Romantik filmlerle başladığı sinema yaşantısını hareketli filmlerle sürdürse de birçok farklı türde karaktere can verdi. Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere kadar değişik türde filmler çekti. Özellikle Maden (1978) ve Vatandaş Rıza (1979) filmleri, Cüneyt Arkın’ın kariyerinde özel bir yer kaplar. Cüneyt Arkın, canlandırdığı her karakter Türk Sineması’na unutulmazlar arasında yer aldı.  Toplamda 300’den fazla filmde rol alan Arkın bu filmlerinin bir kısmında yapımcı, bir kısmında da yönetmen olarak çalışmıştır. Usta sanatçı yıllarını sinemaya vermiş ve çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Yorum Ekle

Click here to post a comment