Aktör Ansiklopedi G-Ğ Harfi Kimdir Meslekler Oyuncu Yazar

Gülse Birsel

11 Mart 1971’de Gültekin ve Semiha Şener çiftinin üçüncü çocuğu olarak Istanbul’da doğdu. Babası avukat, annesi ise ev hanımıdır. Adını annesinin ve babasının adlarının ilk hecelerinden almaktadır. Kendisinden on beş yaş büyük Bozkurt adlı bir ağabeyi ve on üç yaş büyük Dilek adlı bir ablası vardır. Ailesinin kökleri Uşak’tan Ordu’ya, Muş Varto’nun Çerkes köylerinden İstanbul’​un Beyazıt semtine uzanır. Ortaöğrenimini Beyoğlu Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde öğrenim gördü. Daha sonra 1994-1996 yılları arasında Columbia Üniversitesinde sinema yüksek lisansı yaptı.

 Gülse Birsel, henüz üniversite öğrencisiyken Aktüel dergisinde işe başladı. 1996 yılında Türkiye’ye dönen Birsel, üç ay boyunca ATV kanalında sabah bülteninin dış haberlerini yazdı ve bundan bir yıl sonra Esquire dergisinin yayın yönetmenliğini icra etmeye başladı. 1997 yılının Aralık ayından 2003 yılına kadar Harper’s Bazaar dergisinin yayın yönetmenliğini sürdürdü. Daha sonra 2001 ve 2002 yıllarında Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı ve yine bu dönemde FHM, Gezi, Harper’s Bazaar ve House Beautiful dergilerinde genel koordinatörlük görevinde bulundu. 2002 yılının Mart ayında ATV ekranlarında yayınlanmaya başlayan g.a.g. adlı programla televizyon hayatına adım attı ve Mart 2003’te bazı g.a.g. metinleri ile köşe yazılarını Gayet Ciddiyim ismini vererek kitap haline getirdi. 2004 yılının Mart ayına kadar g.a.g.’ın sunuculuğunu ve metin yazarlığını yapmaya devam etti.

Daha sonra 2003 Mart’ında başrolünü Levent Özdilek ile paylaştığı Eyvah! Eski Kocam isimli ATV dizisi, ilk bölümün yayınlanmasının ardından yayından kaldırıldı. Daha sonra Gülse Birsel, 11 Şubat 2004’te ATV’de başlayan Avrupa Yakası isimli dizinin senaristliğini ve başrol oyunculuğunu üstlendi. Bu dizi ile asıl çıkışını yapan oyuncuya bu dizide, Gazanfer Özcan, Hümeyra ve Ata Demirer gibi ünlü oyuncular eşlik etti. 2004 yılında ikinci kitabı olan Hâlâ Ciddiyim okuyucu ile buluştu. 2005 yapımı Hırsız Var! isimli film ile sinemaya adım atan Gülse Birsel, Ağustos 2005’te Yolculuk Nereye Hemşerim? adındaki üçüncü kitabını çıkardı. 2008 yılının Nisan ayında İstanbul’dan geçen 2008 Yaz Olimpiyatları meşalesini taşıdı ve çekimleri 2009 yılında tamamlanan 7 Kocalı Hürmüz filmiyle ikinci kez sinemada boy gösterdi.

13 Ocak 2012 tarihinde Kanal D ekranlarında yayınlanmaya başlayan ve dört sezon boyunca devam eden Yalan Dünya isimli dizide rol alan Gülse Birsel, aynı zamanda bu dizinin senaristliğini de üstlendi. Birsel’e bu dizide Altan Erkekli, Füsun Demirel ve Olgun Şimşek gibi başarılı isimler eşlik etti. 2013’te Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığına başlayan ünlü isim, 2015 yılında TV8’de yayınlanan Komedi Türkiye isimli yarışma programında da jüri üyesi olarak yer aldı. Altıncı kitabı Memleketi Ben Kurtaracağım! ise 2015 yılının sonlarında okuyucu ile buluştu.

Senarist olarak da tanınan Gülse Birsel’in, senaryosunu yazdığı ilk sinema filmi olan ve aynı zamanda oyuncu olarak da yer aldığı Aile Arasında, 2017 yılının Aralık ayında vizyona girdi. 18 Şubat 2018 tarihinde Star TV’de, daha sonra TV8’de, ardından internet platformu Puhutv’de ve tekrar Star TV’de yayınlanan Jet Sosyete dizisinin senaryosunu yazan Gülse Birsel, bu dizinin başrolünde de yer aldı.

Gülse Birsel, gazeteci ve televizyoncu Murat Birsel ile beraberliğinden yaklaşık bir yıl sonra, 1999 yılının Ağustos ayında evlendi. Anne olmaya uygun biri olmadığını dile getiren Birsel’in çocuğu yoktur ve başarılı isim, eşiyle birlikte Nişantaşı’nda yaşamaktadır. 

Yorum Ekle

Click here to post a comment