Ansiklopedi I-İ Harfi Kimdir Meslekler Müzik Sanat

İsmail Yk

İsmail Yk (İsmail Yurtseven)Almanya’nın Hamm Şehrinde 5 Temmuz 1978 tarihinde doğmuştur.Aslen Sivas’lı olan İsmail Yk Ali Rıfat ve Zarife çiftinin müzikle uğraşan 5 çocuğunun en küçüğüdür.13 yaşında müziğe kardeşleriyle birlikte sahne alarak başladı.1995 yılında profosyonel müzik hayatna başlayan İsmail Yk,liseyi bitirdikten sonratamamen müzik ile uğraşmaya başladı.1996 yılında Almanya’da profosyonel olarak Dj’lik yapmıştAyrıca stüdyosunda kardeşleriyle birlikte aranjörlük ve müzik yapmış olup,başarlı bir söz ve müzik yazarıdır.Birçok ünlü isme besteler vermiş,albümlerine arfanjörlük veyönetmenlik yapmıştır.

2002 yılında hazırlıklarına başladığı ‘Yurtseven Kardeşler ‘gurubunun da desteği ile 8 mayıs 2004 tarihinde Şappur şuppur ile müzik piyasasına bomba gibi düştü.Bu şarkı ve klip ile 2004 yılının en iyi çıkış yapan şarkı ve şarkıcısı olmayı başardı. Nerdesin isimli şarkı ile de yılın en iyi şarkısına imza atmıştır.2006 yılında bombabomba.com isimli albüm ile de büyük çıkış yaşamıştır. Özellikle ‘Allah belanı versin’ şarkısı Tüm Türkiye de odak noktası haline gelmiş birçok gazete, anahaber bülteni ve birçok canlı TV programına konu olmuştur.  Bu albüm de toplam 5 şarkıya klip çekmiş 600. 000 satarak Türkiye’nin en çok satan sanatçısı olmuş ‘Yılın En çok satan MEKANİK albüm ödül’ü ve Yılın en çok satan DİJİTAL albüm’ ödüllerini alarak rekorlara imza atmıştır, aynı zamanda ‘ Yılın En çok satan sanatçısı’ olduğu içinTürkiye’nin en ‘Prestijli’ Müzik ödüllerinden biri olan ‘Diamond’ ödülünü de almaya hak kazanmıştır. Pop-Fantazi/Arabesk müzik dalında “Git hadi git” isimli şarkısı ile ‘En iyi Pop-Fantazi/Arabesk Erkek Sanatçısı’ seçilmiştir. İsmail YK’nın “bombabomba.com” albüm’ü ‘2006-2007’ yılın’ın en kaliteli albüm’ü seçilmiş ve ‘MÜ-YAP’ tarafından ‘ALBÜM KALİTE’ ödülüne de layık görülmüştür. İsmail YK 2008 yılında ‘Bas Gaza’ Albümü ile yine iddialı giriş yapmış yılın en çok satan 3 albümünden biri olmuştur. 2009 yılında ‘Haydi Bastır’ albümü ile yine süper çıkış yapan İsmail YK, Albümü piyasaya çıkmadan 70.000 sipariş almış ve bir ilke daha imza atmıştır. İsmail YK’nın ‘Haydi Bastır’ Albümü toplamda orjinal albüm olarak 1.500.000 satmış ve bu devirde ulaşılması çok zor rekora’da imza atmıştır.

2011 yılında Psikopat.2012 yılında Metropol,2015 Kıyamet,2018 tansiyon,albümlerini çıkarmış olup, şarkılarıyla beğeni almıştır.2021 yılında ‘hadi ya’ isimli sigle albümü ile tekrar sevenleriyle buluşmuştur.

Yorum Ekle

Click here to post a comment