Ansiklopedi Kimdir M Harfi

MALİK AKSEL

Türk ressam ve sanat yazarıdır. 1903 yılında Selanik’de doğmuştur. İstanbul Öğretmen Okulunu bitirdi (1921) ve 1928’de Berlin’e gitti. Dötr yıl resim ve resim pedagojisine çalıştı. 1932’de yurda döndü, Ankara Gazi Eğitim enstitüsüne öğretmen oldu. Daha sonra İstanbul Çapa Eğitim enstitüsünde resim bölümünü yönetti.

Bir süre Lovis Corinth, Max Libermann gibi Alman çağdaş resim ustalarının etkisi altında kalan Aksel, sonraları emin ve sağlam bir gelişme ile kişiliğini buldu. Köylü tiplerini canlandıran figürlü tablolarında, gevşek, sıcak fırça vuruşları, koyuca ve zengin renk değerleri, yumuşak, ifadeli deseniyle Türk resmine, kendine has bir çeşni getirdi. Sergilere verdiği tabloların yanı sıra günlük basında ve çeşitli fikir dergilerinde yayımladığı makale ve denemelerle dikkati çekti.

Aksel’in sanat yazarlığının dikkate değer yönü eski Türk resmi ve özellikle halk sanatları üstüne yapmış olduğu araştırmalardır. Bu araştırmalar sonucu olarak, taş basması halk resimlerinden çok zengin bir koleksiyon topladı ve bu koleksiyonu İstanbul Resim ve Heykel müzesinde sergiledi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi yayınlarından olan Anadolu Halk Resimleri (1960) adlı kitabında Türk resim sanatının bugüne kadar incelenmemiş bir bölümünü, ilmi bir titizlikle aydınlattı.

Eserleri, İstanbul Resim ve Heykel müzesi, İzmir, Bursa müzelerinde, Ankara’da Milli kütüphanede ve bazı özel koleksiyonlardadır.

Yorum Ekle

Click here to post a comment