Aktör Ansiklopedi Kimdir Meslekler S Harfi Sanat

Songül Öden

17 Şubat 1979 yılında  Diyarbakır’da doğan Songül Öden, Müteahhit bir babanın ve ev hanımı bir annenin kızıdır. Songül Öden, genç kızlık yıllarının çoğunu Ankara’da geçirdi. İlk oyunculuk deneyimlerini Ankara Deneme Tiyatrosu’nda yaşadı. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan mezun olan ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı şan eğitimi alan sanatçı, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda (AST), Ankara Deneme Sahnesi’nde, Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda ve de pek çok özel tiyatroda rol aldı.

1999’da rol aldığı Ferhunde Hanımlar adlı tv dizisi ile tiyatro dışında da oyunculuk yeteneklerini sınayan Songül Öden, 2001 yılında Vasiyet, 2002 yılında Havada Bulut ve 2005-2007 tarihleri arasında ise Gümüş adlı dizilerde rol aldı. Gümüş, yayınlandığı dönemde en çok izlenen yapımlardan birisi olurken, genç oyuncuya da büyük bir popülerlik kazandırdı. Songül Öden 2010 yılında, The Successful Mr.&Mrs. Pells adlı Arjantin dizisinin bire bir uyarlaması olan Mükemmel Çift’de, Tardu Flordun ile beraber rol aldı.

2002’de tiyatro oyuncusu Canberk Uçucu ile evlenip 2011 yılında boşandı.

2011 – 2014 tarihleri arasında yapımcısının Fatih Aksoy olduğu Med Yapım imzalı Umutsuz Ev Kadınları adlı dizide Yasemin karakterini canlandırdı.

2015 yılında Serçe Sarayı dizisi, Ekşi Elmalar ve Rüzgarda Salınan Nilüfer adındaki sinema filmlerinde oynadı.

2017 yılında Kayıt Dışı ve Fİ adlı dizilerde rol aldı.2018 yılında Payitaht Abulhamit,2019 yılında Bir Aile Hikayesi dizilerinden sonra, son olarak Oğlum adlı dizide izleyicinin karşısına geçmiştir. 2020’de ise iş adamı Arman Bıçakçı ile evlendi.

Yorum Ekle

Click here to post a comment