Ansiklopedi Kimdir Meslekler Müzik Müzisyen Sanat Ses Sanatçısı T Harfi

Tarkan (Tarkan Tevetoğlu)

Neşe ve Ali Tevetoğlu’nun oğlu olarak Almanya’nın Alzey kasabasında17 Ekim 1972 tarihinde  doğdu.Tarkan’ın müziğe olan ilgisi çocukluk yıllarında başladı. Toplam 6 çocuğu olan aile, 1986 yılında Türkiye’ye döndü ve Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine yerleşti. Tarkan, lise hayatına burada başladı ve Karamürsel İleri Musiki Derneği’nde eğitim alarak Türk Sanat Müziği hakkında bilgi sahibi oldu. İlerleyen yıllarda ailesinin İstanbul’a taşınması üzerinde Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde eğitimine devam etti ve çeşitli mekanlarda sahne almaya başladı. Lise bitiminde, istediği üniversite bölümünü kazanamaması üzerine Almanya’ya gitme planları yaptığı sırada ‘İstanbul Plak’ şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı ve bir albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, 1992 yılının son aylarında ilk albümü ‘Yine Sensiz’i piyasaya sürdü ve albümdeki ‘Kıl Oldum’ şarkısıyla çıkış yaptı.

1994 yılında yayınladığı ikinci albümü ‘Aacayipsin’ ve 1998 yılında çıkardığı üçüncü albümü ‘Ölürüm Sana’ ile yüksek satış rakamlarına ulaştı. ‘Ölürüm Sana’ albümünden çıkan ‘Şımarık’ şarkısı, birçok ülkenin ulusal listesine giriş yaptı.

Tarkan’ın İngilizce’ye ‘Kiss Kiss’ olarak çevrilen uluslararası hit şarkısı ‘Şımarık’a Rusça, Ukraynaca, İspanyolca, Korece, Macarca, Almanca, Sırpça, Persçe, Yunanca, İbranice, Japonca, Afganca, Endonezyaca, Hintçe, Portekizce, Bulgarca, Romence ve Slovakça dillerinde cover’lar yapıldı.

1999 yılında piyasaya sürdüğü toplama albümü ‘Tarkan’, çeşitli ülkelerden platin ve altın sertifikalar kazandı. 2001 yılında yayınladığı dördüncü albümü ‘Karma’daki ‘Kuzu Kuzu’, ‘Hüp’ ve ‘Verme’ şarkıları büyük beğeni topladı.

2003 yılında çıkardığı ‘Dudu’ albümü uzun süre en çok dinlenenler listelerinde kaldı.

2006 yılında ‘Come Closer’ adlı ilk İngilizce albümüyle bazı Avrupa listelerine giriş yaptı. ‘Bounce’ ve ‘Start the Fire’ albümde dikkat çeken şarkıları oldu.

Tarkan, 2007 yılında yedinci albümü ‘Metamorfoz’u müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından takdir edildi.

2010 yılında sekizinci albümü ‘Adımı Kalbine Yaz’ piyasaya çıktı ve Türkiye’de yılın en çok satan albümü oldu.

2016 yılında Türk sanat müziği albümü ‘Ahde Vefa’yı piyasaya sürdü. Aynı yıl ‘Cuppa’ adlı single şarkısını online müzik platformlarında yayınladı.

2017 yılında onuncu albümü ’10’ piyasaya çıktı. 14 şarkının yer aldığı albümde, müziği Ozan Çolakoğlu’na ait ‘Yolla’ şarkısıyla çıkış yaptı. ‘Yolla’ ve ‘Beni Çok Sev’ en çok dinlenenler listelerine girdi.

Son yıllarda çıkardığı single şarkılarla beğeni toplayan Tarkan,en son çkan şarkısı Geççek ile hem beğeni  hemde tepki topladı.

2016 yılında Pınar Dilek ile evlendi. Çiftin 2018 yılında ‘Liya’ adında bir kızı oldu.

Yorum Ekle

Click here to post a comment