Ansiklopedi Kimdir Siyasetçi V Harfi

Volodimir Zelenski

Tam adı Volodimir Oleksandroviç Zelenski olan Ukrayna Devlet Başkanı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak, öncesinde Sovyetler Birliği’nde,günümüzde Ukrayna içinde yer alan bölgede olan,Kriviy Rig’de 25 Ocak 1978 yılında dünyaya gelmiştir.  Babası Oleksandr Zelenski Kriviy Rig Ekonomi Enstitüsü’nde profesör olarak çalışırken,annesi Rimma Zelenska mühendistir. Liseye başlamadan önce babasının işi nedeniyle dört yıl Moğolistan’da yaşayan Zelenski, Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi’nin Kriviy Rig kampüsünde hukuk eğitimi almıştır.

2015 yılında “Halkın Hizmetkârı” adlı bir televizyon dizisinde oynamış ve dizide oynadığı rolü gereği paylaşılan bir videoda yolsuzluk karşıtı açıklamaları ile dikkatleri üzerine çeken ve daha sonrasında Cumhurbaşkanı adayı olan ve Ukrayna Devlet Başkanlığını kazanan bir Lise Tarih öğretmenini canlandırdı.

Mart 2018’de dizisinin ismiyle aynı olan Halkın Hizmetkârı partisi,dizinin yapımcı şirketi Kvartal 95 çalışanları tarafından kuruldu. Zelenski, 31 Aralık 2018’de 2019 Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olduğunu açıkladı.Seçimi farklı bir şekilde kazanarak 20 Mayıs 2019 tarihinde cumhurbaşkanlığı görevine başladı.

Eylül 2003 de liseden arkadaşı olan  Olena Zelenska ile evlendi. Temmuz 2004’te kızı Oleksandra, Ocak 2013’te de oğlu Kirilo dünyaya geldi.

Yorum Ekle

Click here to post a comment